Az endometriózis fiatal nőknél egyre gyakrabban előforduló betegség. Az enyhe panaszoktól akár komoly szövődményekig sokféle tünetet és panaszt okoz.
Röviden összefoglalom a betegség mibenlétét, okait és következményeit, a gyógyulás lehetőségeit.
Mutatunk néhány ábrát, hogy el tudjátok képzelni a betegséget a hasüregen belül.
Normál állpot 1. kép – Beteg állapot 2., 3. kép
1.2.
3.
Röviden az a lényege, hogy a méh belhártyája, az endometrium kikerül a méhből és a hasüregbe elsodródva megtapad a hashártyán különböző helyeken, és ugyanúgy viselkedik, mintha a méhen belül lenne. Tehát menstruációkor lelökődik, vérzik, környezetében gyulladás alakul ki. A megtapadás helyétől is függenek a tünetek.
Mivel a méhkürtön át kerül ki leginkább, a leggyakoribb megtapadási hely a petefészek környéke. Így alakulnak ki az úgynevezett csokoládé ciszták, amelyek tokkal körülvett vérömlenyek. ( Az egyszerű ciszták is bevérezhetnek, de az egy másik történet).
A petefészek környékén megtapadva gyulladásos összenövéseket, a petevezeték lezáródását okozhatja, így megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a teherbe esést. A fájdalmak, hasi görcsök után ez a második ok, ami miatt az érintett nők orvoshoz kerülnek.
Ha távolabbra szétszóródnak, megtapadhatnak beleken, a húgyhólyagon a végbélen, összenövéseket okozhatnak. Ilyen esetekben sokszor műtétre van szükség az endometriózisos csomók (endometriomák) eltávolításához. Ezzel a probléma átmenetileg megoldódhat, de a kiújulási hajlam nagy, mivel nem az alap betegséget, az okot gyógyítottuk, csak a következményt.
Most pedig nézzük, a valódi okokat.
Az első leírások a csokoládé cisztákról több száz évvel ezelőtti boncolásokból származnak. Jelenleg a civilizált világban a megbetegedések száma drámaian emelkedik, a természeti népek körében pedig szinte egyáltalán nem fordul elő, minden okunk megvan rá, hogy civilizációs betegségnek tekintsük. Számos tanulmányban próbálták tisztázni, hogyan függ össze a betegség a megváltozott táplálkozási és egyéb életmódbeli változásokkal. A nem szponzorált tanulmányok valamennyien egyértelmű összefüggést találtak a magas szénhidrát tartalmú ételek és az endometriózis között. Több főemlős kísérlet is történt, ezek mindegyikénél a majmokban közel 1 éves szénhidrátdús táplálás után megjelent a betegség. Azokban a tanulmányokban, ahol szénhidrát csökkentett diétát alkalmaztak, a betegség egyértelmű javulásáról, vagy egyes esetekben gyógyulásról számoltak be. Ennek ellenére ezek a tanulmányok nem érték el a nőgyógyász társadalom ingerküszöbét, az eredmények nem kerültek át a hagyományos orvoslásba.
A jelenleg alkalmazott kezelési módok röviden:
- Az első vonal a tüneti fájdalom csillapítás, mai a betegség okára nincs hatással, csak a tüneteket enyhíti valamelyest.
- A betegség leállítására hormon kezelést alkalmaznak, (GnRH) agonisták és antagonisták, fogamzásgátlók, aromatáz gátlók) ami mesterséges menopauzát idéz elő, annak minden mellékhatásával, (hőhullámok, hüvely szárazság, az arc szőrösödése, pattanásos bőr). Ez egy nő számára sem mondható gyógyulásnak vagy kívánatos eredménynek.
- Súlyos esetekben műtétet alkalmaznak, ami a csomók eltávolítását és az összenövések oldását jelenti.
- Műtétre a hasüregi összenövések, a petevezetékek lezáródás, a húgyhólyag, a belek és a végbél érintettsége miatt lehet szükség. A belek összenövése akár bélelzáródást is okozhat.
Hogyan lehet felismerni?
A tünetek alapján felmerül a gyanú. Ilyenkor a labor vizsgálatnál megemelkedett gyulladásszintre utaló jeleket látunk. (emelkedett We, CRP)
Ezt mindenképpen követnie kell egy általános hasi Ultrahang vizsgálatnak, ahol felismerhető az alkasban a méh és a petefészkek környékén a letokolódott folyadék, (ciszta), vagy szabad hasüregi folyadék. Mindenképpen ésszerű az egész hasüreg áttekintése, mert a panaszoknak más oka is lehet, pl. vakbélgyulladás, bél gyulladás, bélbetüremkedés, daganatok, vese és vesevezeték kő. A kismedence áttekintésére jó, ha történik hüvelyi Ultrahang vizsgálat is, mivel így a kismedence jobban áttekinthető. A betegség műtét előtti pontos diagnózisához MR vizsgálat a legmegfelelőbb diagnosztikai módszer, mivel így a vért lehet kimutatni. Ez nagyon fontos, mert a hasüregben lehetnek más, folyadék gyülemmel járó betegségek, amelyeknél a folyadék nem vér, hanem tiszta, vagy savószerű. Ezt Ultrahang vizsgálattal nem lehet minden esetben elkülöníteni. CT vizsgáltra olyan esetekben lehet szükség, amikor az Ultrahang alapján inkább más betegségre, pl. daganatra, perforált vakbél vagy egyéb bél gyulladásra, a húgyutak lezáródására van gyanú.
Mit tegyünk, ha igazolódott a betegségünk?
A műtétet igénylő, súlyos állapotoknál természetesen egyezzünk bele a felajánlott műtétbe.
Minden esetben kezdjünk szénhidrát csökkentett diétát. A legjobb eredmény a Paleo – ketogén diétától várható. (Ennek leírását megtalálod a paleomedicina.com oldalon, vagy rövidebb leírását oldalamon). Ha ezt nem vállalod be, akkor is csökkenteni kell a lisztes, cukros, tejes ételek fogyasztását.
A diéta egyéni beállításához kérhetsz segítséget tőlem, vagy a Paleomedicina csapattól.
A tanácsadás folyamán áttekintjük az étkezési és egyéb szokásaidat, megtervezzük a szükséges változtatásokat egyénre szabottan. Ha úgy érzed, önállóan nem tudsz megbirkózni a feladattal, az ételek elkészítéséhez is kaphatsz segítséget.
Az alábbi elérhetőségen léphetsz velem kapcsolatba: info@gyogyiranytu.hu